המרכז להפרעות שינה בתינוקות וילדים

בשנים הראשונות לחייהם ילדים מבלים יותר זמן בשינה מאשר בערות. היילוד מבלה קרוב ל-18 שעות ביממה והשינה שלו מפוזרת למספר תקופות שינה על פני היום והלילה. בהדרגה השינה מתרכזת בעיקר בלילה והופכת להיות רציפה יותר. השינה המרובה והטובה חשובה מאד להתפתחות הילד בתחומים שונים: (א) הבשלת המוח וצמיחה פיזית - המוח עובד קשה בשינה בדרך שמסייעת להבשלתו, דהיינו לגידול מספר הנוירונים ולהגברת הקישוריות ביניהם. הורמונים חשובים לגדילה ולוויסות התיאבון והמשקל מופרשים במהלך השינה; (ב) למידה וזיכרון: - השינה משפרת את שמירת וזכירת המידע שנקלט על ידי התינוק או הילד במהלך היום; (ג) ויסות התנהגות ורגשות - השינה מסייעת לעיבוד חוויות רגשיות ותפקוד התנהגותי ורגשי טוב יותר; (ד) התרעננות וחידוש אנרגיה וחוסן גופני ובריאותי. שינה לא מספקת או משובשת עלולה לפגוע בהתפתחות הילד ובריאותו.

הפרעות שינה הן שכיחות ביותר בינקות ובילדות. מחקרים מצביעים על כך שכ-20-30% מההורים מדווחים על הפרעות שינה משמעותיות אצל ילדיהם. אחוז גבוה של ההורים מחפש ייעוץ שינה לפתור בעיות אלה. להפרעות השינה סיבות רפואיות, פיזיולוגיות ופסיכולוגיות-התנהגותיות. גם בגילאים הגן וגילאי בית הספר ילדים רבים סובלים מבעיות שינה למרות שלעתים ההורים לא מודעים לכך או לא יודעים את חומרת הבעיה משום שילדים גדולים יותר נוטים פחות לבכות ולהזדקק להוריהם בלילה. לשינה חשיבות גדולה בהתפתחות הילד ובתפקודו הרגשי והשכלי. מחקרים רבים מצביעים על כך ששינה לא מספקת והפרעות שינה פוגעות בצורה משמעותית בתפקודי למידה, קשב, ריכוז ותפקוד רגשי ומצב הרוח של הילד. להפרעות שינה של תינוקות וילדים גם השלכות שליליות על תפקוד ההורים ומצבם הנפשי. אי לכך, להבנת הסיבות להפרעות השינה ופיתוח דרכי טיפול יעילות חשיבות עליונה.

מעבדת השינה לתינוק ולילד נמצאת באוניברסיטת ת"א. המעבדה משמשת למחקר וטיפול בתינוקות וילדים עם בעיות שינה בגילאים 0-16 שנים. המחקר במעבדה מתרכז בנושאים של התפתחות דפוסי השינה של תינוקות וילדים, הקשר שבין שינה והתפקוד התנהגותי ופסיכולוגי של התינוק ושל הילד, תפקיד ההורים והשפעתם על שנת הילד, טיפולים בבעיות שינה ובפחדי לילה. המרכז הוקם ונוהל ע"י פרופ' אבי שדה ז״ל.

המחקר במרכז הוביל לפריצות דרך בהבנת הפרעות השינה בתינוקות וילדים, הגורמים התורמים להיווצרות ושימור של בעיות אלה ודרכי הטיפול היעילות. מחקרי המעבדה גם הצביעו על ההשלכות של בעיות שינה על התפקוד ההתנהגותי והקוגנטיבי של תינוקות וילדים צעירים. כמו כן המחקר הצביע על היבטים שונים בתפקוד ההורים והתייחסותם לנושא השינה של התינוק שמשפיעים על יכולתם להתמודד עם בעיות השינה של תינוקם.

הטיפול בבעיית שינה של תינוקות וילדים הינו תהליך קצר וממוקד. בד"כ בפגישה הראשונה נערכת הערכה מקיפה של התפתחות הילד ודפוסי השינה שלו. נערך בירור מקיף לגבי גורמים רפואיים אפשריים. במידת הצורך נעשית בדיקת שינה ביתית באמצעות מכשיר דמוי שעון קטן. המשך הטיפול הוא המלצות והנחיות ספציפיות להורים לגבי הטיפול. במידת הצורך, אם עלה חשד לבעייה רפואית, ההורים מקבלים המלצות לגבי המשך הבירור הרפואי. בהתאם לתמונת המצב, מאפייני התינוק (כולל גיל וטמפרמנט) ומאפייני ההורים והעדפותיהם, מומלצת להורים תוכנית טיפולית. הטיפול כולל ליוווי טלפוני במידת הצורך.

וידיאו שבו פרופ' שדה מסביר על חלק מנושאי הטיפול והמחקר במעבדה:

למאמר בנושא פחדים של ילדים לחץ כאן.

לשאלון שינה ופידבאק אישי על שנתו של התינוק (0-3 שנים) לחץ כאן.

טיפול בבעיות שינה של תינוקות וילדים - הזהרו "מיועצים"!

הטיפול בבעיות שינה של תינוקות וילדים מצריך ידע רב בנושאי התפתחות השינה, הבעיות הרפואיות והנושאים הפיזיולוגיים שיכולים להשפיע על השינה. כמו כן נדרש ידע רב בהתפתחות הילד, בעבודה קלינית עם הורים וילדים, ידע פסיכולוגי בתהליכי למידה ושינוי של דפוסי התנהגות. בשנים האחרונות, יש גל חדש של יועצי או יועצות שינה שמספקים יעוץ שינה. הכשרתם של יועצות אלה במקרים רבים לא ברורה ולפי הרקע המקצועי שלהם, ספק אם יש להם כישורים מתאימים להציע שירות בנושא. מאחר והתערבויות לא מתאימות עלולות לגרום נזק, הזהרו מאנשי מקצוע מפוקפקים ויועצי שינה מטעם עצמם.

קישורים נוספים

מאמר בעברית על מודל טיפולי בהפרעות שינה בילדות ניתן לקרוא כאן.

מאמר בעברית על תפקיד ההורים בהפרעות שינה בילדות ניתן לקרוא כאן.

מאמר בעברית על חלימה וחלומות בילדות ניתן לקרוא כאן.

למאמרים של המעבדה ופרופ' שדה באנגלית

קישור לחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת ת"א

המעבדה להפרעות שינה ועוררות בילדים |בית הספר למדעי הפסיכולוגיה | אוניברסיטת תל-אביב
The Laboratory for Children's Sleep Disorders | Tel-Aviv University
המעבדה אינה פעילה בימים אלה
@ כל הזכויות על תכני האתר שמורות לפרופ' אבי שדה